A mindent elrendező láthatatlan kéz olyan utópia, mint a népek örök barátsága és (ha már témánál vagyunk) a dohányzás- és alkoholmentes társadalom. De talán még mindig jobb lenne az egyre láthatatlanabb kezek, mintsem az arcunkba tolt szőrös mancsok világa felé haladni. Most viszont az utóbbi trend érvényesül, de a helyi és országos kormányzó erőknek még ezt is sikerült olyan szintre emelnie, ahol már egymásba gabalyodnak bele a szabályozások és az érdekek. Mint kiderült, a most induló trafikokban jelenleg éjjel is lehet alkoholt vásárolni, olyan helyeken is, ahogy egyébként alkoholtilalom van érvényben. Kimaxolt etatizmus, túlburjánzó bürokrácia és jozefinista társadalmi mérnökösködés at its worst.
A mostani helyzetet leginkább egy Terry Gilliam-féle Monty Python-animációként tudnám elképzelni, ahol a fellegekből alászálló, mindent megragadni akaró Leviathán annyi kezet és lábat növeszt magának, hogy saját magába botlik bele és eltanyál, majd megkergül és végül önnön farkába harap.
Előbb sajodavid mikroblogja, majd ennek nyomán a hvg.hu írt arról: a trafikokban különös módon lehet alkoholt venni olyan környékeken is, ahol önkormányzati rendelet alapján egyébként éjszakai alkoholvásárlási tilalom van érvényben. Ennek oka röviden az, hogy az Országgyűlés kormánypárti többsége kivette a nemzeti trafikokat a kereskedelmi törvény hatálya alól, az önkormányzatok pedig csak e törvény a felhatalmazásával korlátozhatják a boltok nyitva tartását és az alkoholárusítást. Így az önkormányzatok a többi bolttal ellentétben a trafikoknak nem írhatnak elő semmit.
A probléma persze már az éjszakai alkoholvásárlási tilalommal megjelent: Turul kolléga régi szavaival élve évek óta nyeli el kerületről kerületre Budapestet és már számos vidéki várost is az Elfekvőváros Kommandó. Az éjszakai alkoholárusítás tilalma tipikus rendpárti és társadalomjobbító szándékú jozefinista álmegoldás. A cél az éjszakai utcai duhajkodás megelőzése lenne, amikor otthonról kiszabadult kölykök vagy sima alkeszek zavarják meg a pihenni kívánó állampolgár éjszakáját. A probléma fennáll, ha rendszeres és tartós az ilyen zaj, lépjenek fel a közrend védelmében az illetékesek. Csak a fellépés nem ott és akkor, a zavaró hangoskodók ellen történik: megtalálják helyettük az éjjel-nappali boltokat, megtiltják nekik az árusítást, ami miatt fontos bevételtől esnek el, amitől persze az államnak avagy önkormányzatnak jutó bevételek is csökkennek. Megszívják persze azok is, akik egyszerűen egy késő esti vacsorához, barát- vagy családlátogatáshoz vagy csak egyszerűen egy hosszúra nyúlt munkanap után szeretnének valami italt venni a sarkon.